Igen bundrekorder ved rentetilpasningen


Som forventet gav den store rentetilpasning til årsskiftet 2014/15 et markant fald i renterne ved F3-lån og F5-lån hos de 3 store kreditforeninger - se tabel herunder. Har foreningen et af disse lån, som skal rentetilpasses ved årsstiftet, vil det medføre en større rentebesparelse.

F1-lånet må siges at være på vej retur af flere årsager. Realkreditinstitutterne har ført en massiv kampagne imod F1-lån i pressen og der er også drejet på gebyrskruen på dette lån. Alene en kursskæring på 0,30% hvert år og en stigning i bidragssatserne for dette lån har medført at F1-lånet nu er blevet "upopulært". Samtidig er renterne for F3-lån og F5-lån faldet markant, så mange har sikret sig i flere år til en lavere rente. Skulle man ønske lån med helt korte renter, er cibor 6 lånet et udmærket alternativ med to årlige rentetilpasninger og en lavere rente end F1-lånet.

Umiddelbart virker F5-lånet mest interessant. Til en rente på omkring 0,6% kan man nu rentesikre sig i 5 år.

Som vi flere gange har nævnt bør man naturligvis overveje andelsboligforeningens finansielle strategi, hvis foreningen har et af disse F-lån. Nogle foreninger kunne med fordel overveje et 2,5% 30-årigt lån eller et 2,0% 20-årigt lån, som begge er tæt på kurs 100 (hvis det er med afdrag).

Men dette skal ses i sammenhæng med hele foreningens økonomi, foreningens belåningsgrad og øvrige lån.


BOLIGEXPERTEN ADMINISTRATION A/S

Vesterbrogade 12

1620 København V

Tlf: 33 22 99 41

Fax: 33 22 66 93

E-mail: adm@boligexperten.dk

Åbningstid:

Mandag - torsdag kl. 8.30 - 15.30

Fredag kl. 8.30 - 15.00

Telefontid:

Alle hverdage kl. 10.00 - 14.00

Vi er medlem af Ejendom Danmark:

Medlem-af-Ejendom-Danmark-Logo-Horisonta

Besøg vores LinkedIn-side. Ved at følge os på LinkedIn, kan du nemt følge Boligexperten.

  • LinkedIn - Hvid Circle
orsted-stickers-90x55-rgb.png

”Med certifikater fra europæiske vindmøller opnår vi et CO2-neutralt elforbrug og støtter omstillingen af vedvarende energi”.

© 2020 Boligexperten.dk